Dla kogo jest ten rejs:

Ten rejs jest wyjątkowy. Jest to połączenie rejsu stażowego z największymi regatami na Bornholmie. Wypływamy z Marina Sopot i po 9dniach wracamy w to samo miejsce.

W regatach mogą brać udział zarówno doświadczeni żeglarze, którzy chcą rywalizować i doskonalić swoje umiejętności, jak i początkujący, którzy chcą zdobyć doświadczenie i poznać atmosferę zawodów żeglarskich.

Dla osób przygotowujących się do kursu na JACHTOWEGO STERNIKA MORSKIEGO będzie można zdobyć ogromne doświadczenie i nawet 150h stażowych.

Zakres szkolenia:

Zapoznanie z jachtem, takielunkiem, elektroniką

Przygotowanie jachtu do rejsu morskiego

Procedury bezpieczeństwa STCW, obsługa VHF wg SRC

Wytyczanie trasy rejsu, prognoza pogody

Ustawianie i wymiana żagli na wodzie, sztormowanie

Optymalizacja prędkości i kursu jachtu

Program rejsu:

Spotykamy się w Marina Sopot 26.05.2024 o godzinie 11.45 na bramkach do Molo Sopot. Zaczynamy od zaokrętowania i pierwszego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i znajomości jachtu. Około godziny 14 wychodzimy na Bałtyk i jeżeli pogoda nas nie przekona" płyniemy bezpośrednio do Nexo na Bornholmie gdzie zaczynają się regaty. /opis regat poniżej/ Po zakończonych regatach wracamy do Sopotu przez Christianso. Koniec rejsu jest planowany 03.06.2024 do godz. 12.

Cena: 

2000zł.

TRASA REJSU I PROGRAM MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA PROGNOZE

W CELU DOKONANIA REZERWACJI KON IECZNE ZGŁOSZEN IE INERNETOWEJ ZE STONY WWW.ORKASURF.PL ORAZ WPŁATA 30% ZADATKU.

Cena obejmuje:

Wyposażony jacht do rejsu morskiego

Środki asekuracyjne, tratwy, pirotechnikę

Wyposażona kuchnia

Skippera/instruktora

Szkolenie wg oferty, udział w regatach

Zakwaterowanie na jachcie

Przygotowana koja, prześcieradło

Ubezpieczenie jachtu

Wpisowe do regat za jacht

Cena nie obejmuje:

Wyżywienia

Paliwo

Opłaty portowe poza Sopotem

Indywidualnego ubezpieczenia uczestników

200 zł za członka załogi wpisowe na regaty.

OFFSHORE RACE WEEK BORNHOLM

ORW Bornholm to cykl regat żeglarskich na wodach wokół wyspy Bornholm w Morzu Bałtyckim. Regaty są organizowane przez Yacht Club Nexo we współpracy z innymi partnerami. Zawody są otwarte dla wszystkich jachtów kilowych, które rywalizują  w  kategoriach  załóg jednoosobowych, dwuosobowych i wieloosobowych. Regaty składają się z trzech etapów:

- ORW Bornholm ChallengeTrophy (wyścig dokoła wyspy Nexo-Nexo),

- ORW Christianso ChallengeTrophy (wyścig Nexo-Christianso-Nexo),

- ORW Bornholm Trophy.

Oprócz głównych konkurencji odbędzie się wyścig portowy* oraz rywalizacja na trasie dojazdowej, czyli Trójmiasto- Nexo w których również mamy zamiar wziąć udział.

* Po doświadczeniach z 2023, kiedy to ze względu na sztorm rozegra no wyścigi w basenach portu Nex0 co zostało bardzo dobrze odebrane zarówno przez widzów Jak i zawodników w, organizatorzy włączyli te wyścigi do eventu jako czwartkową rozgrzewkę_. Wyścig portowy podobnie jak rywalizacja na trasie dojazdowej jest punktowana osobno I nie wchodzi do klasyfikacji generalnej OR.W Bornholm.

Link do oficjalnej strony regat: https:/ /orwbornholm.com/polski.html

Inne informacje i ciekawostki dotyczące rejsu:

Wyspa Bornholm

Bornholm to duńska wyspa, leżąca nieopodal wybrzeży Danii i Szwecji. Miejsce to nazywa się często zapomnianą pertą Bałtyku, ze względu na ilość urokliwych miejsc, atrakcji i wspaniałego jedzenia, które możemy doświadczyć podczas pobytu.

Położenie geograficzne wyspy sprawia, że znajduje się ona niemalże w centrum Morza Bałtyckiego. Bornholm należy do Danii, jednak że najbliższy stały ląd to terytoria Szwecji. Na wyspie znajduje się kilkanaście wiatraków, które służyły kiedyś do wyrobu mąki. Bornholm to nie tylko piękne widoki, ale też przepyszne jedzenie. To właśnie w tym miejscu można spróbować najsmaczniejszej potrawy wywodzącej się Morza Bałtyckiego i noszącej nazwę Sol over Gudhjem". Jest to kanapka ze śledziem i duńskim masłem, stanowiąca symbol i znak rozpoznawczy Danii. Na terenie wyspy można znaleźć kilka kościołów rotundowych, pochodzących z  przełomu       XI  i   XII  wieku.  Stanowią       one rzadki rodzaj zabudowy architektonicznej, rzadko spotykanej w pozostałych regionach Europy.

Wyspa Christianso

Między skalistymi wysepkami Christianso i Frederikso znajdował się naturalny port i wokół niego Christian V nakazał wybudować twierdzę obronną. Mini wysepka trochę zaludniona kiedyś pełniła rolę twierdzy (koniec XVll -połowa XIX wieku). Mury, dawne budynki koszar oraz armaty w dalszym ciągu są na swoich miejscach, jak za czasów, kiedy strzegły floty duńskiej.

Ciekawostki o Bałtyku

1. Bałtyk to śródkontynentalne, szelfowe morze Oceanu Atlantyckiego.

2. Granice morza wyznacza linia od północnego cypla Skagen do wyspy Tjorn.

3. Jest najmniej zasolonym morzem świata, średnia zasolenia wynosi około 7-8%o.

4.Na polskim wybrzeżu można zwiedzić 17 latarni morskich.15 z nich nadal działa.

5. Miliony lat temu na terenie obecnego morza rosły drzewa iglaste. Bursztyny powstały z ich żywicy. Największy znaleziony bursztyn bałtycki waży ok.10 kg!

6. Na dnie Bałtyku leży około 3 tysięcy wraków z różnych okresów historycznych

Pobierz plik PDF:

Rejs stażowy z udziałem w regatach Bornholm